Aktualności

Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0 w edukacji wczesnoszkolnej

Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0 - podsumowanie działań w ramach realizacji projekt promujący czytelnictwo w edukacji wczesnoszkolnej w roku szkolnym 2022/2023

Wyniki konkursu biblioteczno-fotograficznego "Z książką w obiektywie"

Miło nam poinformować, że konkurs biblioteczno - fotograficzny pod hasłem „Z książką w obiektywie” został rozstrzygnięty!

Tydzień Bibliotek

W dniach 8 – 15 maja 2023 r. obchodzimy XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”.

Lekcja biblioteczna z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dzieci z sal świetlicowych nr 5 i 6 udały się pod opieką wychowawców świetlicy do biblioteki szkolnej. Panie pracujące w bibliotece zapoznały je z naszym księgozbiorem, zasadami wypożyczania książek i innych pomocy naukowych oraz pozostałymi możliwościami, jakie oferuje biblioteka. Na zakończenie panie przeczytały dzieciom fragment książki G. Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - konkurs fotograficzny!

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa, organizowane od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Konkurs biblioteczny "Czytanie uszlachetnia!"

Miło nam poinformować, że konkurs biblioteczny pod hasłem „Czytanie uszlachetnia!” został rozstrzygnięty!

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzimy go każdego roku w dniu urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Dobra Książka Dobry Prezent

Książka – mimo, że jest rzeczą - to jednak jest niczym przedmiot z duszą, ma wartość bezcenną, uniwersalną i ponadczasową. Można ją czytać wiele razy, pożyczać, postawić w domowej biblioteczce (wtedy może nam o kimś lub o czymś ważnym przypominać), a nawet, jeśli lubimy się dzielić - nic nie stoi na przeszkodzie, by ją przekazać dalej: znajomemu albo bibliotece.

Konkurs biblioteczny pod hasłem "Czytanie uszlachetnia!"

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa chcemy Was zaprosić do udziału w kolejnym konkursie bibliotecznym pod hasłem „Czytanie uszlachetnia!”

Zima w bibliotece

Informujemy naszych czytelników, którzy wiedzą jak magicznym miejscem może być biblioteka, że będą mogli przeżyć równie niezwykłe przygody oraz ciekawie spędzić czas w trakcie zbliżających się ferii zimowych.

Wyniki konkursu biblioteczno - plastycznego na plakat promujący ideę bookcrossingu

Głównym celem konkursu było stworzenie plakatu, który zachęci do "uwalniania" książek.

Wizyta uczniów pierwszych klas w bibliotece szkolnej

"Nie ma dzieci, które nie lubią czytać. Są dzieci, które nie znalazły jeszcze odpowiedniej książki." Frank Serafini

Bookcrossing w naszej szkole!

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna włącza się po raz kolejny w działania promujące ideę bookcrossingu.

Projekt historyczny Czytanie znaków historii

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w wyjątkowej lekcji muzealnej w auli naszej szkoły.

Projekt promujący czytelnictwo w klasach 1 - 8

Prezentujemy wykaz działań realizowanych w klasach 1 - 8 w ramach projektu czytelniczego promującego czytelnictwo w roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole.

Projekt czytelniczy realizowany w SP 58

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Nowości wydawnicze!

W ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła swoją ofertę o nowe pozycje wydawnicze.

Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2022_2023

Wykaz podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego, uwzględniających podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w rozporządzeniu z dnia 14 lutego 2017 r. (Dz. U. poz. 356) obowiązujący w Szkole Podstawowej nr 58 w roku szkolnym 2022/2023.

Zwrot książek i podręczników do biblioteki szkolnej

W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi zwrotu książek i podręczników do biblioteki szkolnej.

Nietypowa kartka z kalendarza - 19 maja

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, święto społecznych, bezinteresownych działań. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu. Dzień Dobrych Uczynków to wspaniała okazja do uśmiechu, radości i wiary w drugiego człowieka.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Nasza szkoła przeszła pozytywną weryfikację wniosków o dofinansowanie w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0".

Wyniki konkursu czytelniczego „Książka nie gryzie… Pochłania w całości!” zorganizowanego przez bibliotekę szkolną

W marcu w naszej szkole przeprowadzony został konkurs czytelniczy pod hasłem „Książka nie gryzie… Pochłania w całości!”.

Konkurs czytelniczy

Miło nam poinformować, że pod koniec marca w naszej szkole odbędzie się konkurs czytelniczy pod hasłem „Książka nie gryzie… Pochłania w całości!”, organizowany przez bibliotekę szkolną. W tym roku skierowany jest on do uczniów klas trzecich i piątych.

Dzień Sherlocka Holmesa w naszej szkole

1 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Sherlocka Holmesa. Z tej okazji panie z biblioteki przygotowały dla uczniów klas 4-8 nietypowe, detektywistyczne zmagania.

Wyniki konkursu biblioteczno-plastycznego z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek

W związku z obchodami Dnia Postaci z Bajek w naszej szkole panie: Anna Borowska-Sala, Ewelina Mazurek i Agnieszka Kucharczyk zorganizowały konkurs biblioteczno-plastyczny adresowany do wszystkich uczniów szkoły. Dzieci miały za zadanie stworzyć prace plastyczne przedstawiające ulubione postacie z bajek oraz opisać bohaterów i krótko polecić książki, z których pochodzą. Zainteresowanie (zwłaszcza w klasach młodszych) było bardzo duże! Do biblioteki spłynęło wiele niezwykle ciekawych prac.

Interaktywny kalendarz adwentowy

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia przygotowałyśmy dla Was interaktywny kalendarz adwentowy. Znajdziecie w nim wiele ciekawych propozycji aktywności na każdy dzień. Okienka aktywowane są zgodnie z aktualną datą (1 grudnia - okienko z numerem 1 itd.). Kalendarz udostępniamy w kafelku po prawej stronie:). Zapraszamy!

Nietypowa kartka z kalendarza - 5 listopada

Każdy z nas (dorosłych i dzieci) ma swoje ukochane bajki i baśnie. Dziś swój dzień obchodzą ich bohaterowie - 5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!

Nietypowa kartka z kalendarza - 8 i 9 października

Choć dziś 8 października - Dzień Pierogów, Ośmiornicy oraz Jajka, większą uwagę pragniemy poświęcić jutrzejszemu Międzynarodowemu Dniowi Pisania Listów. Przyznacie, że jest to święto, o którym warto wiedzieć z wyprzedzeniem, aby odpowiednio się do niego przygotować... :)

Nietypowa kartka z kalendarza - 29 września

Dziś 29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, a zarazem Światowy Dzień Serca. Mamy nadzieję, że dzięki naszej nietypowej kartce z kalendarza Wasze serca otworzą się na literaturę, umysły – na wiedzę, a wyobraźnia – na nowe obrazy, pojawiające się w głowie pod wypływem czytania.

Zestaw podręczników - rok szkolny 2021/2022

Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2021/2022 w klasach I - VIII.

Nietypowa kartka z kalendarza - 15 czerwca

Pewnie większość naszych Czytelników odlicza już dni do wakacji (pozostało ich tylko 10!), mamy jednak nadzieję, że w natłoku końcoworocznych spraw znajdziecie chwilę na przeczytanie naszego wpisu:) A dziś szczególnie ciekawa kartka z kalendarza, gdyż obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek!

Zwroty książek i podręczników do biblioteki szkolnej

Z związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi zwrotu książek i podręczników do biblioteki szkolnej.

Nietypowa kartka z kalendarza - 31 maja

W przeddzień Dnia Dziecka, czyli 31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego. Co wiemy o ptakach będących jednym z symboli naszego kraju?

Tydzień Bibliotek

Z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich tydzień od 8 do 15 maja został uznany za XVIII Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest: "Znajdziesz mnie w bibliotece". Z okazji tego niezwykłego czasu proponujemy szereg działań, które poszerzą wiedzę i zapewnią naszym Czytelnikom ciekawą rozrywkę.

Nietypowa kartka z kalendarza - 23 kwietnia

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką drogę przechodzi książka zanim trafi w Wasze ręce? Dziś, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zapraszamy Was do wspólnej zabawy, podczas której będziecie mogli dowiedzieć się m.in. jak powstają utwory literackie (zdjęcie wykonane przez Coffee Espresso Machines, link do strony: https://coffeegeek.tv/best-breville-espresso-machine/)

Nietypowa kartka z kalendarza - 19 kwietnia

Jedni go uwielbiają i dodają jako przyprawę niemal do wszystkiego. Dla innych jego silny zapach jest wręcz nie do zniesienia. Nikt jednak nie zaprzeczy, że jest to jedno z najzdrowszych warzyw! Dziś 19 kwietnia - Dzień Czosnku :)

Nietypowa kartka z kalendarza - 12 kwietnia

12 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych (ang. International Day of Human Space Flight)

Nietypowa kartka z kalendarza - 7 kwietnia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day)

Nietypowa kartka z kalendarza - 6 kwietnia

6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju (ang. International Day of Sport for Development & Peace)

Nietypowa kartka z kalendarza - 2 kwietnia

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 2 kwietnia 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

LITERACKIE audioRADOSTKI

Z radością zawiadamiamy, że nasza wiosenno-czytelnicza akcja zakończyła się sukcesem!

Nietypowa kartka z kalendarza - 25 marca

25 marca to Dzień Czytania Tolkiena, zachęcamy Was zatem do wyruszenia z nami w podróż pełną niebezpieczeństw, niespodziewanych zwrotów akcji i magii oraz do spotkania niezwykłych postaci, takich jak elfy, krasnoludy, niziołki, trolle czy orkowie! Poznajcie z nami choć fragmencik twórczości J. R. R. Tolkiena oraz nieco ciekawych faktów o samym autorze.

Nietypowa kartka z kalendarza - 18 marca

18 marca to Światowy Dzień Recyklingu. Słowo „recykling” kojarzy nam się zazwyczaj z segregacją odpadów – i słusznie, bo od niej często się zaczyna. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę recykling oznacza powtórne wykorzystanie odpadów, do którego wcale nie potrzeba skomplikowanych maszyn i procesów. Może to robić każdy z nas we własnym domu!

Berylowy Dzień Kobiet

8 marca to od 1910 r. Dzień Kobiet. A że szkoła jest rodzaju żeńskiego...:) Zobaczcie, jak dziś u nas kwieciście!

Nietypowa kartka z kalendarza - 1 marca

Dziś 1 marca - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych.

Nietypowa kartka z kalendarza - 9 lutego

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Wszystkich pizzowych łasuchów zapraszamy do wspólnego świętowania:)

Nietypowa kartka z kalendarza - 5 lutego

Czy wiecie, że dotychczasowy Rekord Guinessa w tworzeniu balonów z gumy do żucia został ustanowiony w 2004 r. i wynosi 50,8 cm?! Może czas go pobić? :) Dziś 5 lutego - Dzień Gumy Balonowej.

Nietypowa kartka z kalendarza - 2 lutego

Świetnie się składa, że dziś mamy taki słoneczny dzień, ponieważ 2 lutego to Dzień Pozytywnego Myślenia, a o wiele łatwiej o szeroki uśmiech na twarzy, gdy na dworze piękna pogoda! Co jeszcze można zrobić, aby stać się optymistą? Zajrzyjcie do nas!

Nietypowa kartka z kalendarza

Dziś jest piątek, 29 stycznia. W Międzynarodowym Dniu Puzzli oraz Dniu Składanki i Łamigłówki zachęcamy Was do gimnastyki umysłu!

Biblioteka pięknieje!

Nasza szkoła pięknieje z dnia na dzień. Uruchamiane są nowe pracownie, powstała siłowania, pojawiły się imponujące rośliny, akwarium. Kolejne zmiany zaszły także w bibliotece.

Katalog biblioteczny on-line

Informujemy, że katalog biblioteczny on-line dla czytelników jest dostępny pod adresem: https://molnet.edu.lublin.eu. Można tam sprawdzić zasoby księgozbioru naszej szkoły oraz dostępność wybranych pozycji.

Nietypowa kartka z kalendarza

Minął okres świąteczny i ferie zimowe, czas wrócić do obowiązków. Szkoła to jednak także wiele przyjemności! Mamy nadzieję, że jedną z nich jest śledzenie wraz z nami niezwykłych świąt i odczytywanie nietypowych kartek z kalendarza.

Wypożyczenia książek w okresie nauczania zdalnego

W okresie nauczania zdalnego w bibliotece szkolnej działa wypożyczalnia.

Interaktywny kalendarz adwentowy

Zachęcamy do udziału w aktywnościach, które przygotowałyśmy w ramach INTERAKTYWNEGO KALENDARZA ADWENTOWEGO. Czekają tam na Was propozycje ciekawych zadań i zabaw. Mamy nadzieję, że skróci to Wam czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Aplikacja znajduję się w MENU bocznym strony szkoły.

Nietypowa kartka z kalendarza - 18 listopada

18 listopada uznawany jest za dzień narodzin jednego z ulubionych bohaterów bajek dla dzieci – Myszki Miki. Aż trudno uwierzyć, że postać ma już 92 lata! Wszystkiego najlepszego, Mickey!

Nietypowa kartka z kalendarza - 13 listopada

Dziś 13 listopada! I zupełnie nie szkodzi, że piątek - chyba nikt z nas nie jest przesądny? ;) To piękny dzień, mimo że na dworze znowu szaro. Obchodzimy Światowy Dzień Dobroci!

Nietypowa kartka z kalendarza - 10 listopada

W związku z panującą pandemią oraz szarawą, listopadową aurą na dworze coraz bardziej potrzebne są nam wszystkim ciepłe promienie słońca i powody do uśmiechu. Mamy nadzieję, że propozycja pań z biblioteki, polegająca na obchodzeniu niektórych nietypowych świąt i dni będzie jednym z nich! :)

Biblioteka szkolna zaprasza

W naszej szkole z dniem 1 września 2020 r. rozpoczęła swoją działalność biblioteka szkolna.