Happy St. Patrick’s Day!

Skrót

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca na cześć patrona Irlandii – świętego Patryka. Z okazji tego dnia proponujemy ciekawe gry, zabawy i konkursy nie tylko dla najmłodszych. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się także wielu ciekawostek na temat świętego Patryka. Zapraszamy!

Happy St. Patrick’s Day!
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca na cześć patrona Irlandii – świętego Patryka. Z okazji tego dnia proponujemy ciekawe gry, zabawy i konkursy nie tylko dla najmłodszych. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się także wielu ciekawostek na temat świętego Patryka. Zapraszamy!

Ciekawostki dotyczące świętego Patryka:
  1. Święty Patryk nie był Irlandczykiem, lecz Szkotem. Wielu myśli, że urodził się w Irlandii, ale tak naprawdę nie był Celtem, a Brytem. Urodził się w 373 roku (lub 385 r.) w rzymskiej Brytanii lub Walii i wychowywał w szkockiej, chrześcijańskiej rodzinie. Gdy miał około 16 lat został porwany i wywieziony do Irlandii.
  2. Został niewolnikiem w Irlandii. Gdy dotarł do Irlandii, przez sześć lat przebywał w niewoli. Pracował jako pasterz. Nauczył się wtedy języka druidów. Udało mu się uciec do Galii. Tam Patryk został księdzem, poświęcił swoje życie Bogu i został wysłany przez biskupa do ewangelizacji Irlandczyków.
  3. To dzięki niemu słyszymy dzwony przed każdą Mszą Świętą. Według tradycji św. Patryk wręczył dzwon swojemu najbliższemu pomocnikowi, św. Kieranowi, który zwoływał w ten sposób mnichów i wiernych na modlitwę.
  4. Nauczał tajemnicy Trójcy Świętej na przykładzie koniczyny. Na przykładzie koniczyny wyjaśniał Irlandczykom tajemnicę Trójcy Świętej. Druidzi szybko się nią zafascynowali, ponieważ liczba 3 była uważana w ich religii za świętą. Trójlistna koniczyna jest uznawana za najbardziej popularny symbol Irlandii.
  5. “Uwolnił Irlandię od węży”. Zgodnie z legendą, św. Patryk wytępił wszystkie węże ze “szmaragdowej wyspy”. Biolodzy natomiast twierdzą, że w Irlandii nigdy nie było żadnych węży. Przyjęło się zatem, że węże są metaforą pogaństwa, od którego święty uwolnił wyspę.
  6. Czynił cuda... Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend, przywracał wzrok ślepcom czy ożywiał zmarłych. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

UWAGA! KONKURS INDYWIDUALNY!
W związku ze zbliżającym się Dniem Św. Patryka ogłaszamy konkurs dla klas 1 – 4 na najpiękniejszy kapelusz Leprikona - irlandzkiego skrzata. Wiodący kolor kapelusza powinien być oczywiście ZIELONY. Zdjęcie Waszych prac należy wysłać na adres: ajaworska@sp58.lublin.eu, a następnie dostarczyć kapelusze do dnia 14 marca 2022 r. do swojego nauczyciela języka angielskiego. Pełna treść regulaminu w załączniku.

UWAGA! KONKURS KLASOWY!

The GREEN challenge! Zachęcamy wszystkie klasy Szkoły Podstawowej nr 58 do ubrania się na zielono w dniu św. Patryka (17 marca). Zróbcie ciekawe, oryginalne zdjęcie i wyślijcie je na adres: mmigdal-jarosz@sp58.lublin.eu  do 19 marca. Z nadesłanych zdjęć powstanie animacja, która pojawi się na telebimach naszej szkoły. Do dzieła! Bądźcie kreatywni!

Poznaj słówka związane z Dniem Świętego Patryka oglądając prezentację na Genial.ly:  Link


Zapraszamy do gier interaktywnych na Wordwall:
https://wordwall.net/pl/resource/12180456/angielski/colours-rainbow
https://wordwall.net/pl/resource/12181915
https://wordwall.net/pl/resource/12191934
https://wordwall.net/pl/resource/12192028
https://wordwall.net/resource/28584589/u%c5%82%c3%b3%c5%bc-litery-w-odpowiedniej-kolejno%c5%9bci
https://wordwall.net/resource/28583784/otw%c3%b3rz-okienko-i-powiedz-co-widzisz
https://wordwall.net/resource/28584943/memory
https://wordwall.net/resource/28585816/wybierz-w%c5%82a%c5%9bciwe-s%c5%82owo
Bawcie się dobrze! Happy St. Patrick's Day!

Materiał opracowały: Aneta Jaworska i Magdalena Migdał - Jarosz


 

 

Galeria

Zobacz całą galerię